Aktuality

Jak správně svítit dálkovými světly? Řidiči dělají často zásadní chybu
28.12.2022
Dálková světla jsou během nočního cestování skvělým pomocníkem a zvyšují bezpečnost, ale může tomu být i naopak. Další díl seriálu Etiketa na silnici z produkce české Toyoty vysvětluje, kdy můžete dálková světla použít, a kdy byste naopak neměli.
Největším nepřítelem řidiče v zimě není sníh, led ani sůl. Voda je to, na co si dávat skutečný pozor
27.12.2022
Co dělat, aby auto v zimě zbytečně netrpělo? Základní poučkou je nemýt zbytečně a za každou cenu, jde o počasí.
Naléhavě potřebujeme trh ojetých elektromobilů: Jinak to nepůjde, říká EU
26.12.2022
Evropa potřebuje postupně vybudovat trh ojetých elektromobilů z druhé, třetí a jak tvrdí eurokomisař Frans Timmermans, bude-li to nezbytné, i ze čtvrté ruky. I takovým tvrzením Timmermans komentoval aktuální transformaci automobilové Evropy z fosilních paliv na elektromobilitu. EU se nesmí dívat do minulosti, jinak ji svět údajně převálcuje. Naopak z ní má být exportér nových technologií.
RADY PRO POHODU ZA VOLANTEM
23.12.2022
Svátky „klidu a míru“ patří na českých silnicích k nejhorším obdobím – roste stres řidičů i počet nehod. Na vině jsou spěch, vyšší výskyt svátečních řidičů, hrozba špatného počasí a také častější jízda pod vlivem alkoholu. Přinášíme proto několik tipů, jak se v období Vánoc vyhnout na silnicích nepříjemnostem.
Jízda po kruhovém objezdu: Co možná nevíte o pravidlech?
22.12.2022
Není objezd jako objezd. Existuje více druhů kruhových objezdů a každý má svá pravidla, jak se na nich chovat, a hlavně kdy používat blinkr. Řidiči tato pravidla často neznají a neblikají vůbec. To je samozřejmě to nejhorší řešení. Další díl seriálu Etiketa na silnici z produkce české Toyoty připomene, jak správně kruhový objezd používat.
Ne každá odtahovka po nehodě pomůže. Supy zažeňte, jinak vás oškubou
21.12.2022
Zimní měsíce jsou sezonou nehod, na ledu a v závějích to klouže a víc se bourá. Jen o prvním zasněženém víkendu v Česku vyjížděly odtahovky asistenčních služeb k víc než dvěma tisícům případů.
Zbytkový alkohol za volantem: Problém není opilost, ale její následky
20.12.2022
Pokud ráno po alkoholem prolité noci sednete za volant, je dost možné, že budete mít ještě takzvaně „pod kůží“. Pokud se s touto hladinkou přece jen vydáte do provozu, musíte počítat s tím, že vaše řidičské schopnosti budou ovlivněny. Primárně ne alkoholem samotným, nýbrž těmi škodami, jaké stihl na vašem těle napáchat.
Srážka se zvěří: Kterých chyb se vyvarovat?
19.12.2022
Zimní slunovrat je za dveřmi, což znamená jediné: dny jsou nejkratší za celý rok. S brzkou tmou se prodlužuje doba, kdy se potkávají aktivity lidí a divokých zvířat – bohužel i na silnici.
Dálniční známky v roce 2023: Na řidiče čekají staré ceny a nové úseky
16.12.2022
Ceny dálničních známek se pro rok 2023 měnit nebudou. Ale i když v Česku funguje výhradně systém elektronických vinět, připomínáme, jak to s platbou za používání je. Pokud totiž máte systém nastavený jako my, tak každý rok v lednu saháte do peněženky pro peníze za roční kupon.
Dopravní nehody: Jaká zranění si z nich nejčastěji odnášíme?
15.12.2022
Začněme několika čísly, jen za prvních devět měsíců letošního roku se podle statistik Policie České republiky na našem území stalo 73 471 nehod, během nichž bylo 347 osob usmrceno, 1 331 osob těžce zraněno a 17 156 osob zraněno lehce.
Strašák jménem autobaterie: Nesvádějte to jen na auto, za problémy si často může řidič sám
14.12.2022
Ačkoli se spolehlivost elektronické výstroje aut obrovsky zlepšila, u moderních vozů se stále potýkáme s problémy se startováním vinou vybitého akumulátoru. Je snadné to svádět na vadu auta, ale máslo na hlavě má často také řidič.
Slovensko chystá omezení rychlosti pro auta se spalovacím motorem
13.12.2022
Slovensko elektromobilitu fakticky ignoruje. Podpora státu je mizivá a výhody pro majitele zelených značek jsou směšné. Co se v takových případech po procitnutí běžně stává, je doslova šoková terapie.
Zbytkový alkohol v krvi: Lidé se mýlí a neví, že staré metody rychlého spalování už nefungují
12.12.2022
Konzumace jídla, pití, kouření cigaret nebo sport a námaha? Nic nefunguje, alkohol nelze zrychleně odbourat.
Přeprava vánočního stromku na autě: Jakých chyb se mnoho z nás dopouští? Jak stromek správně a bezpečně upevnit?
09.12.2022
Vánoční svátky se pomalu ale jistě blíží a s nimi i doba, kdy mnoho z nás vyrazí na nákup živého vánočního stromku. Koupit ho je jedna věc, bezpečně ho dostat domů je ale někdy věc zcela jiná.
Tlačítko AC se od prosince do února hodí častěji, než si myslíme. Je to starý řidičský trik
08.12.2022
Jak se zbavit rychle zamlžených oken v autě? Větrat, a při větrání zapnout klimatizaci.
Čeští řidiči mají hlouběji do kapsy, začínají šetřit na přezouvání zimních pneumatik
07.12.2022
Současná ekonomická situace by se mohla do určité míry negativně projevit také na úrovni bezpečnosti na českých silnicích. Výsledky aktuálního průzkumu totiž naznačují, že řidiči začínají šetřit na přezouvání vozidel na zimní pneumatiky.
Řidičák v ohrožení: Za tyhle dopravní přestupky poputují vaše papíry rovnou do čistírny
06.12.2022
Přestupky v dopravě jsou prakticky každodenní rutinou řešenou různými policejními složkami. Někdy se dá šoférský omyl vyřešit domluvou nebo mírnou pokutou, jindy zase na vaše konto naskočí pár bodů a peněženka výrazněji zchudne. Jsou ovšem případy, kdy vám nepomůže ani svěcená voda a za trest pozbudete řidičského oprávnění.
Množí se krádeže pohonných hmot. Pojišťovna v takovém případě moc nepomůže
05.12.2022
Ceny pohonných hmot jsou po celém světě jako na houpačce. Většinu času se však drží ve vyšších číslech, což vedlo k nárůstu krádeží pohonných hmot přímo z nádrží zaparkovaných aut. Někdy to řidič ani nemá moc šancí poznat, jindy zloději nádrž poničí a co neukradnou, to vyteče.
Průzkum odhalil, kolik aut v Česku má stočený tachometr. V Evropě nejsme zdaleka nejhorší
02.12.2022
Podvádět při prodeji ojetin nebo prodávat bouraná auta není jen „naše“ specialita. Mezi svými sousedy se řadíme k průměru.
Jak vybrat střešní box
01.12.2022
Střešní box je praktickým doplňkem každého auta. Slouží pro bezpečnou přepravu zavazadel, která se nevejdou do kufru, a zimního sportovního vybavení, jako jsou například lyže a snowboardy. Plánujete kupovat nový střešní box? Připravili jsme si pro vás praktické tipy, na které byste při výběru měli myslet.
Zimní použití startovacích kabelů má svá pravidla. V autoškolách se učila, ale opakování je matka moudrosti
30.11.2022
Zapojit startovací kabely jen tak se nemusí vyplatit, hrozí zkrat. Řidič musí vědět, který kabel zapojit jako první a na které auto.
Škrábat námrazu z nastartovaného auta může být za pokutu
29.11.2022
Doba, kdy se nevyhneme nepříjemnému škrábání zamrzlých oken na autech, už začala. Otravnou zimní povinnost zpravidla doprovází nastartovaný motor, což ovšem může být z pohledu zákona poněkud problém.
Zapomenout na interval výměny brzdové kapaliny se nevyplatí. Auto přestane brzdit za jízdy
28.11.2022
Co se může stát, když řidič nevymění včas brzdovou kapalinu? Dojde ke korozi, auto přestane brzdit, nehoda je na spadnutí.
Kdo je viníkem nehody v místě zipu: Řidič, co se zařazoval do pruhu nebo ten, kdo ho měl pustit?
25.11.2022
Pravidlo zipu řada řidičů nechápe, v případě nehody je pak obtížné určit viníka. Kdo za incident může?
Víte, kdy k nehodě volat policii? Nezadělejte si na zbytečný problém!
24.11.2022
Většina lidí ví, že má zavolat k nehodě policii, když škoda překročí sto tisíc korun, nebo když dojde ke zranění. Jenže ono je těch důvodů podstatně víc a škoda sto tisíc korun může být u některého auta totálka, u jiného jen lehký ťukanec. Takže kdy při nehodě volat policii?
Poruchy, které zvyšují spotřebu paliva
23.11.2022
V době, kdy ceny benzinu, nafty a plynu raketově stoupají, se vyplatí zkontrolovat stav vlastního vozu. Odborníci upozorňují na typické závady, které zásadním způsobem zvyšují spotřebu paliva. Jejich odstranění může výrazně snížit výdaje na čerpací stanici.
Jak správně nastavit opěrku hlavy? Polovina řidičů to dělá špatně!
22.11.2022
Většina řidičů a cestujících se naučila před každou jízdou připoutat bezpečnostním pásem. Víte ale, že k „fádním“ a přesto z hlediska bezpečnosti důležitým krokům patří i správné nastavení opěrky hlavy, a to všech, kdo sedí v autě?
Prodáváte auto? Nespoléhejte se jen na plnou moc k převodu vozidla, můžete za to ošklivě zaplatit
21.11.2022
Česká kancelář pojistitelů řeší každý měsíc přes 200 autonehod, které zaviní nepojištěný řidič. A na všech možných fórech se pravidelně řeší co dělat, když jste prodali auto, ale nový vlastník ho nepřevedl na sebe a teď vám začaly chodit pokuty. Jak obojímu předejít?
Emisní normy Euro 7 nikoho nepotěšily: Nedobitý hybrid vám zastaví, čiptuning skončí úplně
18.11.2022
Evropská komise představila dlouho očekávanou emisní normu Euro 7. Ta bude regulovat emise znečišťujících látek v poslední generaci benzinových a naftových vozidel, ale také v kamionech a autobusech. S návrhem nejsou spokojeny automobilky ani aktivisté. Zpřísnit ji ještě může europarlament.
Daň z najetých kilometrů: Vláda přišla s pošetilým nápadem. Kdo víc najede, ten víc zaplatí
17.11.2022
Co udělá vláda, když chce vybrat peníze od řidičů? Vymyslí, že se bude platit podle nájezdu.
X
1227 logo
Položky označené hvězdičkou (*) jsou povinné.